SVG ANİMASYONLARI

Yüksek resim kalitesi düşük dosya boyutları

Svg Animasyonları

Adobe Flash’ın 2012 yılında Apple ve Google tarafından web ve mobil sektörlerden çıkarılması ile web üzerinde vektörel imaj formatı olarak SVG dosya çeşidi, öne çıktı. Vektörel formatların hepsi yüksek resim kalitesi ve büyütme ve küçültmede resimlerde bozulmama gibi üstün özellikleri ile öne çıkmaktadır. Tamamen bilgisayar dilinde yazılıp derlenen SVG imajlar ayrıca anime edilip Flash’ın sağladığı eski interaktif çeşitliliği günümüz HTML 5’te sağlamaya çalışmaktadır.

Düşük Dosya Boyutları

SVG dosyalarının öne çıkan özelliklerinin başında, dosya boyutları ve server ön bellekleme avantajları çıkmaktadır. Tamamen matematiksel olarak kodlanan SVG imajları, kod yapısı sayesinde güncel tarayıcılar tarafından kolayca taranabilmekte, web sitelerin yükleme sürelerine katkıda bulunmaktadır.

Yüksek Resim Kalitesi

SVG formatının diğer öne çıkan özelliği ise, resimlerin büyütme ve küçültme esnasında kalitesini kaybetmemesidir. Matematiksel olarak kodlanan SVG imagları yine Javascript ve CSS ile limitlenip, tasarımları değiştirilebilir. Svg imajları kullanılarak hazırlanmış çalışmalar ve sayfalar cep telefonu, dizüstü, masaüstü veya büyük ekran farketmeksizin, aynı resim kalitesini sunar.