Google’dan içerik, kişisel bilgi, web sayfası silmek.

Bir taraftan bütün web tasarımcıları google, bing ve yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak için çırpınırken ufak bir azınlık ise hukuki, kişisel sebeplerden dolayı web’te mevcut olan içeriklerin kaldırılma, aramalarda görüntülenmeme vb. isteklerde bulunabiliyorlar.  Arama motorlarında bulunmak bazen dezavantaj olabilir. Bu yazımızda Google arama motoru baz alarak arama motorlarından nasıl içerik silme talebi yapabileceğinizi yazıyoruz;

Google beni aramalardan kaldır!

Google’da içerik kaldırma prosüdürleri ürün çeşitliğine göre 7 ana başlıkta toplanabilir. (Google’ın daha birçok çevrimiçi hizmeti var, burada sadece arama motoru bağlantılı olanları işleme alıyoruz.)

  1. Google aramalardan içerik kaldırılması
  2. Google Maps ve bu hizmete bağlı içeriklerin kaldırılması
  3. Youtube üzerinden içeriğin kaldırılması
  4. Google Images üzerinde içeriğin kaldırılması
  5. Google Ads reklamlarından içeriğin kaldırılması
  6. Google Shopping üzerinde içeriğin kaldırılması

Google Aramalarından içeriğin kaldırılması

Google yapısı gereği web içeriğini kontrol edemez. Yani milyarlarca web sitesi arasında içeriği yayınlayan firma/kurum/şahıs içeriğin kaldırılmasından sorumlu tutulur. Örnek vermek gerekirse “abc.com” sitesinde yayınlanan bir “yalan haber” ‘in kaldırılma talebi önce “abc.com” sitesinin sahibi ile görüşme ile başlatılmalıdır. Site sahibi içeriği kaldırırsa bir sonraki google botlarının indexleri güncellenecektir.

Fakat bu süreci hızlandırabilirsiniz. Eski içerikleri Google’dan Kaldırma aracı ile Google hesabınız üzerinden talepte bulunabilirsiniz. Bu yasal olmayan ve onay gerektirmeyen işlemlerin hızlanmasında yardımcı olacaktır.

Konu hukiki sürece girdiyse hukuki sebeplerden içerik kaldırma aracı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Web siteniz üzerindeki içerik arama motorları sonuçlarından istediğiniz an hemen kaldırılmaz. Robotların sitenizi tekrar ziyaret etmesi ve içeriğin kaldırıldığından emin olması gerekmektedir. Siz içeriğinizin hemen kaldırılmasını istiyorsanız bu talebinizi web sitesi arama konsolunu kullanarak talep edebilirsiniz. Eğer web siteniz için bir konsol açmadıysanız bu işlemi mutlaka konsol açıp devam etmeniz gerekmektedir.

Yöneticisi olmadığınız bir web sitesinden içerik kaldırma talebinde bulunma;

Bu içerik kaldırma talebinin kanuni bazı kıstasları var. İzinsiz kişisel bilgileriniz kullanılması, banka hesap numaralarınız, kredi kartı numaralarınızın vb. bilgilerin site içerisinde kullanılması, izinsiz yayınlanmış çıplak resimlerinizin yayınlanması gibi bilgiler için google size iki seçenek sunuyor. Bunlardan birisi direk web sitesinin yöneticisine başvuru yolu diğeri ise yasal yollardan hakkınızı arama sayfası kullanarak talepte bulunmadır.

Sizinle ilgisi olmayan fakat rahatsız eden, sakıncası olduğunu düşündüğünüz içeriğin kaldırılma talebi.

Bu talebiniz için size sadece google iyi şanslar diyor ve web yönetici ile iletişime geçmenizi öneriyor. Fakat kanunları çiğneyen web sitelerini yine google a bildirerek talepte bulunabiliryorsunuz.

Google’dan Kişisel bilgileri kaldırın

Google’ın politikalarında yer alan unutulma hakkınızı kullanıp kişisel bilgilerinizi kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu talebi gerçekleştirmek için adresinden talepte bulunabilirsiniz.

Haberi Pdf Üzerinden Okuyun!