2023’ün Popüler Programlama Dilleri

Her programlama dilinin kendine ait özellikleri, artısı ve eksisi bulunmaktadır. Bu artı ve eksileri programlama dilini öğrenmeden önce iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Öğrenmek istediğiniz programlama diline karar vermeden önce sizin kariyerinizi hangi alanda geliştirmek istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Daha sonra karar verdiğiniz programlama dili hakkında detaylı bilgi edinip öğrenmeye başlamalısınız. 2023 popüler programlama dilleri makalemizde geçen sene yazmış olduğumuz 2022 popüler programlama dilleri makalemizle benzer içerikleri barındırıyor. Aşağıda 2023 yılına ait popüler programlama dilleri listelenmiştir.

2023’ün Popüler Programlama Dilleri

Programlama Dili

2023

2022

Değişim

Python 1 1
C & C++ 2 4
C# 3 3
Java 4 2
Golang 5 6
PHP 6 5
Swift 7 7
Kotlin 8 8
Popüler Programlama Dilleri Python 2023

Popüler Programlama Dilleri Python 2023

Python

Python, son yıllarda en yaygın kullanıma sahip programlama dilidir. Kolay yazılabilir ve okunabilir olması, bol kaynak bulabilme imkanı gibi sebepler Python programlama dilinin en çok tercih edilme nedenlerinden birkaçı oluyor. Şimdi beraber Python programlama dilinin kısa tarihçesi ve genel özelliklerine göz atalım. İlk çıkış yılı 1990 olan Python’ın geçmişi uzun yıllara dayanır. Kolay okunabilir olması nedeniyle yeni başlayanlarında öğrenmesi kolaydır. Python, veri bilimi, sistem otomasyonları, web ve API geliştirme gibi birçok alanda kullanılır. Python, Youtube, Instagram, Pinterest gibi popüler web siteleri tarafından da kullanılmaktadır.

Popüler Programlama Dilleri C++ 2023

Popüler Programlama Dilleri C++ 2023

C & C++

C programlama dili en eski ve yaygın olarak kullanılan programlama dilidir. İlk olarak 1972 yılında çıkmıştır. Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX işletim sistemini geliştirmek için çıkarılmıştır. Günümüz işletim sistemlerinin birçok kısmında hız gereken her bölümde kullanılmaktadır. Belirli bir süre sonra uygulamalarda nesne yönelimliliğin artmasından dolayı birçok yazılımcı C++ diline geçmiştir. C++, Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. İlk olarak 1983 yılında piyasaya sürülmüştür.

Popüler Programlama Dilleri C# 2023

Popüler Programlama Dilleri C# 2023

C#

C#, Microsoft tarafından .NET ile geliştirilen bir programlama dilidir. İlk olarak 2000 yılında çıkmıştır. C#, Microsoft tarafından geliştiriliyor olsa da ISO ve ECMA standartları altına alınmıştır. Sunucu ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır. Dilin tasarlanmasındaki öncüsü olarak kabul edilen isim ise Anders Hejlsberg’dir. Debugger(hata giderme) özelliği sayesinde “syntax” hatalarını ayrı bir ekranda göstererek yazılımcıların hata bulma konusunda işin oldukça kolaylaştırıyor. C#, Bing, Dell gibi büyük firmalar tarafından da kullanılmaktadır.

Popüler Programlama Dilleri Java 2023

Popüler Programlama Dilleri Java 2023

Java

Java, günümüzde yaygın olarak kullanılan diğer bir programlama dilidir. Oracle firmasına ait olan bu dil 1996 yılında piyasaya çıkarıldı. Python gibi Java’nın da geçmişi uzun yıllara dayanır. Kullanım alanı ise cep telefonlarından gömülü sistemlere, süper bilgisayarlardan kurumsal sunuculara kadar uzanmaktadır. Dünyaca ünlü Google, Amazon, Youtube, Twitter gibi firmalarda Java programlama dilini kullanmaktadır. Son yıllarda Kotlin gibi daha modern dillerin ortaya çıkmasıyla azalmasına rağmen, hala ikinci sırayı korumaktadır.

Popüler Programlama Dilleri Golang 2023

Popüler Programlama Dilleri Golang 2023

Golang

Go Programlama Dili(Golang), 2007 yılında Robert Griesemer, Rob Pike ve Ken Thompson tarafından Google’ın kendi içindeki sistemleri daha hızlı, güvenilir ve verimli hale getirmek için çıkarılmıştır. Golang olarak da bilinen Go, büyük projelerde çalışan programcıların ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturuldu . Sade ve modern yapısı ve söz dizimine aşinalığı sayesinde birçok büyük bilişim firması arasında popülerlik kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Golang, açık kaynak yani open-source ve statik tipli yazılan bir dildir. Golang ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Google, Uber, Twitch, Dropbox gibi firmalar Go programlama dilini kullanmaktadır.

Popüler Programlama Dilleri PHP 2023

Popüler Programlama Dilleri PHP 2023

PHP

PHP, içerisine HTML kodları gömülebilen genel amaçlı ve betik bir programlama dilidir. İlk olarak 1995 yılında çıkmıştır. PHP, Rasmus Lerdorf tarafından çıkarılmıştır. Günümüzde ise PHP topluluğu tarafından geliştirilmektedir. İnternette yer alan web sitelerin %80’inde PHP programlama dilinin kullanıldığı görülür. Kullanımı ve öğrenilmesi kolay olan PHP programcıların tercihleri arasında yer alıyor. Ancak kullanım oranı olarak popülerliğini yavaş yavaş yitirmektedir. PHP, Facebook ve Yahoo gibi popüler web siteleri tarafından kullanılmaktadır.

Popüler Programlama Dilleri Swift 2023

Popüler Programlama Dilleri Swift 2023

Swift

Swift, Apple tarafından IOS ve macOS platformlarına uygulamalar geliştirmek için oluşturulan bir programlama dilidir. Swift, öğrenmesi kolay ve açık kaynak kodlu bir programlama dili olduğundan tercih edilen bir dildir. İlk olarak 2014 yılında WWDC konferansında duyuruldu. Swift, WordPress, Mozilla Firefox gibi popüler firmaların IOS uygulamalarını geliştirmek için kullanıldı.

Popüler Programlama Dilleri Kotlin 2023

Popüler Programlama Dilleri Kotlin 2023

Kotlin

Kotlin, 2011 yılında JetBrains tarafından çıkartılmıştır. İlk sürümü ise resmi olarak 2016’da yasaya sürülmüştür. Java programlama dili ile beraber çalışabilen Kotlin, Android uygulamaları, Web uygulamaları ve Masaüstü uygulamaları geliştirmede yaygın olarak kullanılır. Kotlin programlama dili Pinterest, Coursera gibi ünlü ve büyük firmalar tarafından da kullanılmaktadır. Kotlin, adını St.Petersburg’da bulunan Kotlin adasından almıştır.